17 ŞUBAT 2023 CUMA

09:00-11:30 Romatolojide Anamnez ve Fizik Muayene Kursu

Moderatör: Cemal Bes
Kurs Eğitmenleri: Cemal Bes, Timuçin Kaşifoğlu, Umut Kalyoncu
09:00-10:00 Romatizmal Hastalıklarda Anamnez / Umut Kalyoncu
10:00-10:15 Ara            
10:15-11:15 Romatizmal Hastalıklarda Fizik Muayene / Timuçin Kaşifoğlu
11:15-11:30 Ara
11:30-12:30 Romatizmal Hastalıklarda görseller / Cemal Bes, Timuçin Kaşifoğlu, Umut Kalyoncu
12:30-14:00 Öğle Yemeği
14:00-14:10 Açılış konuşmaları
Sempozyum Başkanı / Prof. Dr. Cemal Bes
Sağlık Bilimleri Üniversitesi İç Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı / Prof. Dr. Abdulbaki Kumbasar
Sağlık Bilimleri Üniversitesi Hamidiye Tıp Fakültesi Dekanı / Prof. Dr. Erdoğan Çetinkaya
14:10-15:10 Romatizmal Hastalıklara Tanısal Yaklaşım
Oturum Başkanları: Vedat Hamuryudan, Murat İnanç, Abdulbaki Kumbasar
14:10-14:30 Her yerim ağrıyor diyen hastaya yaklaşım / Mehmet Soy
14:30-14:50 Artrite yaklaşım / Nilüfer Alpay Kanıtez
14:50-15:10 Romatizmal hastalıklarda semptomdan otoantikor istemi / Şule Bilge Yaşar
15:10-15:30 Kahve Molası
15:30-16:50 Sık görülen Romatizmal Hastalıklar
Oturum Başkanları: Süleyman Özbek, Servet Akar, Şükran Erten
15:30-15:50 Romatoid artrit / Nevsun İnanç
15:50-16:10 Ankilozan Spondilit / Fatoş Önen
16:10-16:30 Psöriatik Artrit / Sibel Bakırcı
16:30-16:50 Kristal artritler / İzzet Fresko
16:50-17:00 Ara
17:00-18:00 Olgular ile Romatizmal hastalıklara yaklaşım
Oturum Başkanları: Süleyman Serdar Koca, Bünyamin Kısacık, Ayten Yazıcı
17:00-17:20 Üveit ile başvuran hastaya romatizmal hastalıklar yönünden yaklaşım / Gezmiş Kimyon
17:20-17:40 Ateşi olan hastaya romatizmal hastalıklar yönünden yaklaşım / Abdulsamet Erden
17:40-18:00 Eritema nodozum ile başvuran hastaya yaklaşım / Ozan Cemal İçaçan

18 ŞUBAT 2023 CUMARTESİ

09:00-10:20 Sistemik Vaskülitler
Oturum Başkanı: Gülen Hatemi, Sinem Nihal Esatoğlu
09:00-09:20 Sistemik Vaskülitlere yaklaşım / Ömer Karadağ
09:20-09:40 ANCA ilişkili vaskülitler / Sevil Kamalı         
09:40-10:00 Büyük çaplı damar vaskülitleri / Fatma Alibaz                   
10:00-10:20 Behçet Hastalığı / Ahmet Gül 
10:20-10:40 Kahve Molası
10:40-12:00 Bağ Doku Hastalıkları
Oturum Başkanları: Bahar Artım Esen, Neslihan Yılmaz, Adem Küçük
10:40-11:00 Sistemik lupus eritematozus / Kübra Kalkan
11:00-11:20 Sjögren sendromu / Gül Güzelant
11:20-11:40 Sistemik skleroz / Mustafa Erdoğan
11:40-12:00 İdiyopatik İnflamatuar miyopatiler / Burak İnce
12:00:14:00 Öğle Arası
14:00-15:00 Romatolojide Diğer Konular
Oturum Başkanları: Emine Duygu Ersözlü, Selda Çelik, Mehmet Engin Tezcan
14:00-14:20 Bel ve Kalça ağrısı ile başvuran hastaya yaklaşım / Nurçe Çilesizoğlu
14:20-14:40 Fibromiyalji / Meltem Vural
14:40-15:00 Osteoartrit ve tedavisi / Sena Tolu
15:00-15:20 Kahve Arası
15:20-16:40 Otoinflamatuar Hastalıklar ve Romatolojide Aciller
Oturum Başkanları: Meryem Can, Hakan Emmungil, Emel Gönüllü
15:20-15:40 FMF / Serdal Uğurlu
15:40-16:00 Erişkin Başlangıçlı Still Hastalığı / Veli Yazısız
16:00-16:20 Romatolojide aciller / Sibel Yılmaz Öner
16:20-16:40 Kahve Arası
16:40-18:00 Romatolojie Kullanılan İlaçlar
Oturum Başkanları: Vedat Gerdan, Rıdvan Mercan
16:40-17:00 Glukokortikoidler / Ahmet Omma
17:00-17:20 Konvansiyonel sentetik DMARD’lar / Orhan Küçükşahin
17:20-17:40 Biyolojik ilaçlar ve hedefe yönelik ilaçlar / Ediz Dalkılıç
17:40-18:00 Biyolojik ilaçlar ve hedefe yönelik ilaçları kullanmadan önce neler yapılmalı, güvenlik izlem formu imzalarken nelere dikkat etmeli / Levent Kılıç
18:00 Sempozyumun Genel Değerlendirmesi ve Kapanış / Cemal Bes